сряда, 23 януари 2008 г.

Тюрбан

В света на висшата мода се появи нов хит - тюрбан.
Тюрбанът е вид шапка с различни форми, размери и цветове, състояща се от дълго парче плат или шал, увито около главата.
Тюрбанът е много символична част от гардероба. От незапомнени времена в много страни на Азия и Африка той се смята за отличителен признак на социално и икономическо положение, статус, религиозност и дори чистокръвност.
Съвсем скоро във Франция се разрази скандал поради забраната от правителството на мюсулмански забрадки и тюрбани във френските училища. Америка отхвърли тюрбаните след скандала с рисунките на Мохамед с тюрбан във вид на бомба със запален фитил. Последваха дискусии и още не са затихнали спорове и разногласия и .. ето, такива водещи модни дизайнери как Prada, H&M, Ralph Lauren, Moschino и Derek Lam веднага откликнаха и направиха тюрбан основен акцент на новите си коллекции пролет-лято 2007 г. Според тях тюрбанът е универсален - може да бъде импозантно допълнение към дънки и тениски, но може и да се носи и с мини-рокля от същия плат.

Идеята за тюрбана обаче не е чак толкова нова. Още през миналата година мистичната източна шапка използвали Valentino, Donna Karan, Giorgio Armani и други. А в историята на модата на XX век имало три пика на поклонение към този прекрасен аксесоар. Първият е свързан с русските сезони на Сергей Дягилев в Париж през 1910 година. Тогава балет «Шахеразада» с костюмите на Лев Бакст предизвиква ажиотаж и тюрбанът попада в артистични салони на модния Париж. През същото време Пол Поаре създава свой знаменит «тюрбан на махараджа».
Вторият пик се пада на военните и следвоенни четирийсетте години в Америка, докато Европа оцеляваше. Тогавашните тюрбани са извънредно атрактивни - остатъци на скъпи платове, завързани отпред с пишни панделки. Холивудските артистки са предпочтали тюрбани за официални приеми.

Третият пик на популярността на тюрбана е началото на бохемните 1970-те години. Него носили с изключително модерни тогава трикотажни комплекти с панталон. Дори плетени шапки по форма напомняли конструкция на тюрбана.
Но всичко не е така просто във всекидневния ни живот. Едно е да гледаш тюрбана на снимките, друго е да го носиш. Изисква се доста смелост и решителност! Не е случайно този аксесоар са го слагали "неслучайни" жени - тези, които са били издигнати или се стремяли да бъдат такива. Още по време на Наполеон тюрбанът е станал неразделна част от имиджа на известната френска писателка мадам дьо Стал. А знаменитата тенисистка от началото на XX век Сюзан Ленглен винаги се появявала на приеми в тюрбани, прихванати с игли с елмази (подобни има и в колекцията на Ralph Lauren).

понеделник, 21 януари 2008 г.

Как да изплетем вълнена шапка, с която да изглеждаме добре (дори след химиотерапия)


Сезонът е за вълнени шапки - алтернатива за жени с проблемна коса (или без нея). Кайра Найтли наистина изглежда превъзходно и секси, но и хубавата коса допринася за това. А при положение, че трябва да скрием косата, моделът на шапката търпи леко видоизменение. Тя трябва да е достатъчно дълбока, за да покрива ушите и част от врата, и пухкава, за да компенсира липсващия отдолу обем.
Затова избрах за плетене Angora RAM, съдържаща 60% акрил и 40% мохер, в цвят слонова кост за допълнителен оптичен "уголемяващ" ефект. Плетката е много проста, т.н. "жартиерна", само лицеви бримки за тези, които плетат "по-руски", с конец отдолу, или само опакови бримки за плетачки, премятащи конец през врата. Плетката за разликата от гладко лицево платно образува "ръбчета", които й придават обем и позволяват лесно да се броят редове. Тъй като преждата се вкатява в два ката, най-удобно е да се вземат 2 гранчета по 100 г (500 м). Но те са много за една шапка. Може да се купи повече прежда за комплект включващ и шал или пуловер (както направих аз). Количество бримки за шапката, редове и начин на свиване са дадени точно за тази прежда, при друг избор трябва да се спази принципа долната плътна част да има равна височина на горната рехава.

Заплита се отдолу с 90 бримки и се плете на две игли номер 4,5 - 5 като равно платно. След 50 реда (25 "ръбчета") минаваме на много дебели игли номер 9-10. След 10 реда започваме да свиваме, изплитайки заедно всяка 8-ма и 9-та бримка (на иглата остават 80 бримки). Плетем още 4 реда и отнова свиваме, изплитайки заедно всяка 6-а и 7-ма бримка (на иглата остават 69 бримки), след още 4 реда продължаваме свиване, изплитайки заедно всяка 4-а и 5-а бримка (на иглата остават 46 бримки), след още 4 реда изплитаме заедно всяка 2-а и 3-а бримка и след още два реда прекарваме игла с конец през останалите 31 бримки и ги стягаме. По-опитни плетачки може да имат своя схема за свиване, другите подреждат свивките една над друга, но аз не обичам много подредени работи. Зашиваме шапката, като опаковия ръб на долната, плътна част трябва да се намира от лицевата част на самата шапка, тъй като тя се завива на три пъти, позволявайки да регулира желанната дълбочина и създавайки по-голям обем.
Тази прежда е малко по-скъпа, но се пере много добре и не се деформира, дори при простиране на телта. А ако изплетем от нея и рехав пуловер, който да носим върху поло или блуза, ще разполагаме с комплект, в който наистина ще изглеждаме добре.