skip to main |
skip to sidebar
Как да изплетем вълнена шапка, с която да изглеждаме добре (дори след химиотерапия)

Сезонът е за вълнени шапки - алтернатива за жени с проблемна коса (или без нея). Кайра Найтли наистина изглежда превъзходно и секси, но и хубавата коса допринася за това. А при положение, че трябва да скрием косата, моделът на шапката търпи леко видоизменение. Тя трябва да е достатъчно дълбока, за да покрива ушите и част от врата, и пухкава, за да компенсира липсващия отдолу обем.
Затова избрах за плетене Angora RAM, съдържаща 60% акрил и 40% мохер, в цвят слонова кост за допълнителен оптичен "уголемяващ" ефект. Плетката е много проста, т.н. "жартиерна", само лицеви бримки за тези, които плетат "по-руски", с конец отдолу, или само опакови бримки за плетачки, премятащи конец през врата. Плетката за разликата от гладко лицево платно образува "ръбчета", които й придават обем и позволяват лесно да се броят редове. Тъй като преждата се вкатява в два ката, най-удобно е да се вземат 2 гранчета по 100 г (500 м). Но те са много за една шапка. Може да се купи повече прежда за комплект включващ и шал или пуловер (както направих аз). Количество бримки за шапката, редове и начин на свиване са дадени точно за тази прежда, при друг избор трябва да се спази принципа долната плътна част да има равна височина на горната рехава.

Заплита се отдолу с 90 бримки и се плете на две игли номер 4,5 - 5 като равно платно. След 50 реда (25 "ръбчета") минаваме на много дебели игли номер 9-10. След 10 реда започваме да свиваме, изплитайки заедно всяка 8-ма и 9-та бримка (на иглата остават 80 бримки). Плетем още 4 реда и отнова свиваме, изплитайки заедно всяка 6-а и 7-ма бримка (на иглата остават 69 бримки), след още 4 реда продължаваме свиване, изплитайки заедно всяка 4-а и 5-а бримка (на иглата остават 46 бримки), след още 4 реда изплитаме заедно всяка 2-а и 3-а бримка и след още два реда прекарваме игла с конец през останалите 31 бримки и ги стягаме. По-опитни плетачки може да имат своя схема за свиване, другите подреждат свивките една над друга, но аз не обичам много подредени работи. Зашиваме шапката, като опаковия ръб на долната, плътна част трябва да се намира от лицевата част на самата шапка, тъй като тя се завива на три пъти, позволявайки да регулира желанната дълбочина и създавайки по-голям обем.
Тази прежда е малко по-скъпа, но се пере много добре и не се деформира, дори при простиране на телта. А ако изплетем от нея и рехав пуловер, който да носим върху поло или блуза, ще разполагаме с комплект, в който наистина ще изглеждаме добре.
Няма коментари:
Публикуване на коментар